سبد خرید
0
No products in the cart.
حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

قصه کودکانه

قصه صوتی
1
آی قصه قصه
2
یک قصه یک مثل

فواید قصه کودکانه و نکات مهم مربوط به آن

قصه کودکانه یکی از ابزار های مهمی است که والدین به منظور آموزش غیرمستقیم و همچنین فعال کردن قدرت تخیل و رویا پردازی کودک باید از آن استفاده کنند.

از آنجایی که متخصصان کودک معتقدن که  قسمت مهمی از شخصیت انسان در دوران کودکی شکل میگرد و در طول زمان رفته رفته کامل تر میشود از این رو باید بنیاد شخصیتی کودک رو از ابتدا محکم بنا کنیم که یکی از کارهایی که میتواند باعث شکل گیری شخصیت بهتر در کودک میشود همین قصه کوتاه است مضاف بر آن شما با استفاده از داستان های کودکانه و یا پخش قصه صوتی در هنگام خواب برای کودک میتوانید حس بهتری به کودک بدهید و کودک راحت تر به خواب رود قصه صوتی بدلیل استفاده از گوینده های با صدای دلنشین و همچنین استفاده از صداهای پس زمینه  و صداهای اشخاص و یا اشیا میتواند قدرت رویا پردازی کودک را بیشتر تقویت کرده و کودک بیشتر در داستان غرق میشود و راحت تر مطالب قصه های کودک را درک میکند. 

پس پیشنهاد میشود استفاده از قصه صوتی و یا داستان های کودکانه برای فرزندانتان رو جزو کارهای روزمره قرار دهید که کودک به آن عادت کند

پس از عادت کردن کودک به شنیدن قصه های صوتی در بلند مدت شما بطور محسوس رشد ذهنی را در کودک مشاهده خواهید کرد که در این مورد در زیر به تفضیل صحبت خواهیم کرد.

 

 

تاثیر قصه کودکانه در پرورش خلاقیت و رشد ذهنی کودک

استفاده از قصه های کودکانه و مهم تر از آن قصه صوتی برای کودکان بطور مستقیم میتواند به تقویت حافظه ی کودک و پرورش خلاقیت او کمک کند در داستان های صوتی بدلیل ایجاد حس بودن در فضای داستان کودک بیشتر درگیر عواطف میشود و حس های شادی ،غم ،عصبانیت و خشم را بهتر حس میکنند و بصورت ناخدآگاه سبب میشود که این حواس رو کودک راحت تر بیاموزد

کودکان در سنین پایین خیلی علاقه ای به آموزش نشان نمیدهد و بیشتر دنبال بازی و سرگرمی میباشد از این رو یکی از وظایف والدین این است که از بازی و سرگرمی هایی استفاده کنند که بطور غیر مسقیم سبب آموزش کودک شود. با این کار شما با یک تیر دو نشان زده اید.

یکی از این راهکار ها با استفاده از قصه صوتی و یا داستان کوتاه برای کودک مسیر میشود ، به این ترتیب که شما میتونید قسمتی از قصه کودک رو برای فرزندتان پخش کنید و از او بخواهید که بصورت خلاصه چیزی رو که درک کرده از قصه رو برای شما تعریف کنه با این کار شما حافظه ی کودک را تقویت میکنید و یا با پخش قسمتی از قصه های کودکانه از او بخواهید که بقیه قصه را او تعریف کند با این کار شما قدرت تخیل و رویا پردازی کودک رو افزایش میدهید و همچنین شنیدن ادامه قصه صوتی برای کودک حذاب تر خواهد بود.

برای تاثیر گذاری بیشتر این داستان های کودکانه میتونید اون رو تکرار کنید در زمان های مختلف برای کودک که محتوای آموزشی موجود در اون در ذهن کودک ماندگار شود.

 

مهارت هایی که با استفاده از قصه میتوان به کودک آموخت:

1-مهارت های مهم و اساسی در زندگی :

شما میتونید با استفاده از قصه های کودکانه و یا داستان تصویری به راحتی مهارت های مهمی که باید به کودک آموخته شود از جمله مهارت دوست شدن و پیدا کردن دوست ، غذا خوردن، مراقبت از خود و یا هر چیزی که نیاز است به کودک آموخته شود رو به شکل صحیح و جذاب به او آموزش دهید .

روانشناسان معتقدند که وقتی کودک در زمینه هایی که به آن علاقه ندارد باید به شکلی غیر مستقیم و بازی گونه به او آموزش دهید که بهترین روش میتونه پخش قصه و داستان صوتی برای کودک و یا نشان دادن داسان تصویری به کودک باشه .

2-مهارت شنیدن

یکی از مهارت های خوبی که هر انسانی باید با اون آشنا باشه مهارت شنیدن است ،پخش داستان صوتی کودک را مجبور میکند که گوش دهد و همچنین کودک برای آنکه بتواند ارتباط شخصیت ها و کلیت داستان را بهتر درک کند با تمرکز گوش کند که این امر تمرکز کودک را نیز افزایش خواهد داد ولی یکی از نکاتی که در قصه های صوتی باید به آن توجه کنید استفاده از قصه های کودکانه جذاب که از گویندگان مجرب و با صدای دلنشین استفاده میکنند میباشد و همچنین موزیکال بودن داستان و استفاده از چند صدا برای شخصیت های مختلف بسیار حائز اهمیت است که کودک رو از شنیدن دلزده نکند و به یک سرگرمی جذاب و همیشگی برای او تبدیل شود.

3- مهارت پرسشگری:

همیشه پرسیدن سبب بیشتر یاد گرفتن خواهد شد ، قصه کودکانه سبب ایجاد سوالات مختلف در ذهن کودک میشود که با پرسیدن آن بطور مرتب مهارت پرسشگری رو در او تقویت میکنه که در این مسیر یکی از مهمترین وظایف شما این است که به همه سوالات کودک با حوصله و متناسب به سن او پاسخ دهید که هم سبب افزایش سطح دانش کودک میشود و همچنین کودک رو بیشتر ترغیب به گوش دادن به قصه های صوتی کودکانه میکند.

 

وظیفه سایت گوگولی مگولی در این امر:

ما در گوگولی مگولی سعی میکنیم همه ی مواردی که در انتخاب قصه صوتی و یا قصه های کودکانه اشاره کردیم از جمله داستان مناسب و آموزنده، صدای دلنشین گوینده ،استفاده از داستان های سریالی چون (شب بخیر کوچولو، آی قصه قصه ، یک قصه یک مثلو از این دست) کودکتان رو به شنیدن عادت دهیم و حتی با استفاده از قصه هایی که خود کودکان میخوانند فرزندتان را بیشتر علاقه مند کنیم .

ما به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه کودک بر خود واجب میشماریم که بهترین داستان های صوتی مناسب کودک و جدیدترین قصه ها رو  برای شما فراهم کنیم که علاوه بر آموزنده بودن داستان سبب سرگرمی کودک شود و نیاز به هیچ رسانه ی دیگری نداشته باشید.

در گوگولی مگولی شما میتونید به همه ی قصه ها بصورت دسته بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید و همچنین میتونید قصه های دلخواه کودکانتان را دانلود کنید تا در فرصت های دیگر نیز برای او پخش کنید

و ماهم بصورت منظم صفحه قصه کودکانه را بروز رسانی میکنیم تا همیشه به جدیدترین قصه های صوتی و داستان های کودکانه  دسترسی داشته باشید.

 

مزیت خواندن داستان کوتاه  با صدای خودمان برای کودک:

با وجود تمامی مزیت های قصه صوتی که بعع آن اشاره شد شما نیز باید هر از چندگاهی خودتان برای کودکانتان قصه بگویید ، این کار علاوه بر ایجاد حس صمیمیت بیشتر شما و کودکتان سبب میشود که راحت تر بتوانید با کودک تعامل داشته باشید و صحبت کنید و با این کار خاطره ای ماندگار در ذهن کودک ثبت میکنید

همانطور که ما خاطره خواندن داستان های کودک و جذاب قدیمی چون خاله سوسکه ، شنگول و منگول و… را که والدینمان برایمان خواندن رو هنوز بیاد داریم و به عنوان یکی از شیرین ترین خاطرات دوران کودکی در ذهنمان ثبت شده پس کودکان را از این خاطره محروم نکنید.

 

نکاتی که باید در هنگام انتخاب یک داستان کودکانه و یا قصه صوتی به آن توجه کنیم:

1- قصه کودکانه باید مناسب سن کودک باشه تا بتونه داستان رو درک بکنه و مطالب آموزنده قصه براش مفید باشه پس حتما از داستان کودک مناسب سن فرزندتان استفاده کنید.

2- موضوع داستان برای کودک جذاب باشه و کودک رو تا آخر پای داستان نگهداره.

3- زمان قصه های صوتی  حتما کوتاه باشه بین 8 دقیقه تا نهایتا 15 دقیقه تا کودک خسته نشود و بیشترین تاثیر گذاری رو بذاره.

4- از شخصیت ها به گونه ای استفاده شود که برای کودک جذاب باشد.

5- گوینده قصه صوتی صدای ارام و دلنشین داشته باشد همچنین از قصه های صوتی که خوده کودکان گوینده آن هستند نیز میتونید استفاده کنید.

6- قصه های قدیمی همیشه یکی از گزینه های مناسب هستند سعی کنید که قصه های قدیمی زمان خودتان را نیز برای کودک پخش کنید و از حال و هوای و حس اون روز ها برای کودکتان تعریف کنید.

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X