فواید آموزش نقاشی به کودکان

فواید آموزش نقاشی به کوذک

فواید آموزش نقاشی برای کودکان

 

با وجود مزییت ها و فواید بسیاری که آموش نقاشی بر کودکان میذاره ولی متاسفانه والدین به آن نسبت به سایر آموزش ها کم توجهی میکنن و اون رو  صرفا یک خط خطی ساده میپندارن  در حالیکه آموزش نقاشی به کودک میتونه تاثیراتی شگفت انگیزی در آینده کودک بذاره که در ادامه تمامی فواید آن را به تفضیل برای شما شرح خواهیم داد.

 

یکی از اولین آموزش هایی که میتوان به کودک یاد داد همین اموزش نقاشی است

اولا به دلیل اینکه محدودیت سنی ندارد و از زمانی که کودک بتونه قلم در دست بگیره میتونید آموزش نقاشی رو شروع کنید

 

دوما آموزش نقاشی نسبت به سایر آموزش ها بسیار کم هزینه تر است و میتوان در ابتدا با وسایل ساده موجود در خانه آموزش رو شروع کنید و کم کم از تجهیزات نقاشی برای کودک استفاده کنید.

 

جدای از تمام این ها آموزش نقاشی فوایدی از لحاظ روانشناسی بر کودک خواهد گذاشت که به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

1-در نقاشی بدلیل استفاده از رنگ های مختلف کودکان میتونن عواطف و احساسات خودشون رو بیان کنند.

 

2-زمانی که کودکان آموزش نقاشی را فرا میگیرند میتونن خلاقیت خودشون رو با نقاشی بروز دهند و این بسیار به پرورش خلاقیت کودک کمک خواهد کرد.

 

3-در کنار آموزشی بودن میتونه یه سرگرمی  فوق العاده مهیج برای کودکان باشه که هرچیزی که در ذهن دارن رو با رنگ به تصویر بکشند.

 

4-یکی از مهارت هایی که کودکان در سنین کم باید بیاموزند ارتباط بین چشم و دست آنهاست که این امر با نقاشی به سادگی میسر خواهد شد ، در نقاشی بدلیل اینکه کودکان سعی میکنند چیزهایی که میبند رو به تصویر بکشند با این کار ارتباط بین چشم و دست را در خودشان تقویت میکند که مهارت بسیار مهمی است در آن سن

 

5-آموزش نقاشی میتونه تمرکز کردن رو به کودک بیاموزد ، از آنجا که کودکان برای بهتر کشیدن نقاشی در جزییات احتیاج به تمرکز دارند همین موضوع سبب افزایش قدرت تمرکز در کودک خواهد شد.

 

6-با نقاشی کشیدن کودکان اندازه اشکال و الگوها رو درک خواهند کرد.

 

7- در زمینه روانشناسی از نقاشی کودکان بدلیل اینکه کودک احساسات خود رو در نقاشی بروز میدهد میتوان به نکات مهمی دست یافت که این امر مخصوصا در کودکانی که دارای احساسات متنقاضی هستند بسیار کمک کننده است .

 

8-یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان همین آموزش نقاشی است ،وقتی کودک اثری رو خلق میکنه واکنش اطرافیان به اون نقاشی میتونه بسیار به اعتماد به نفس کودک کمک کنه.

 

یکی از راه هایی که آموزش نقاشی  میتونه تاثیرات بیشتر در کودک بذاره شرکت کردن در دوره های آموزش نقاشی است با این کار در مرحله اول باعث میشید که کودک جدی تر این مسئله رو دنبال که و همچنین بدلیل استفاده از متد های مختلف نقاشی به کودکان ، نقاشی بهتری نسبت به هم سن و سال های خود خواهد کشید و به دنبال آن اعتماد به نفس او بیشتر خواهد شد و همچنین بدلیل وجود افراد محتلف در کلاس نقاشی کودک تعامل بهتری میتونه با افراد برقرار کنه که در ارتباط اجتماعی او در آینده بسیار میسر خواهد بود.

 

9-کمک به رشد ذهن

از آنجایی که نقاشی یک عمل احساسی است از این رو با نقاشی کردن نیمه کره راست کودک که مسولیت احساسات و عواطف رو داره فعال تر میشه و این کار سبب میشه ارتباط بهتری بین نیمه کره راست و چپ مغز برقرار شود.

 

10-اگر محیطی فراهم کنید که کودکان بتونن بصورت گروهی نقاشی بکشن این امر بسیار به یادگیری کار گروهی در کودک کمک خواهد کرد.

 

بهترین سن آموزش نقاشی به کودکان

همانطور که در بالا اشاره کردیم آموزش نقاشی سن خاصی ندارد ولی بطور کلی کودک تا یک سالگی با قلم به کاغذ ضربه میزنه و حتی پاره کردن کاغذ رو سرگرمی خوبی میدونه و رفته رفته تا 20 ماهگی بالاخره شروع به کشیدن خط میکند و از خط خطی کردن لذت میبرد .

 

در سن 2 سالگی میتونه خط های زاویه دار بکشه و پس از آن از2.5 تا 3 سالگی میتونه اشکال مختلف رو رسم بکنه و دقت بیشتری در نقاشی بخرج دهد که میتونید تو این سن از کاربرگ های نقاشی رنگ نشده برای کودک استفاده کنید و اجازه بدید به هر شکل که دوست دارن اون ها رو رنگ آمیزی کنند و رفته رفته بهشون آموزش بدید که مطالق تصویر اصلی رنگ آمیزی کنند.

و از 3 سالگی به بعد دیگه نقاشی برای کودک جدی تر خواهد شد و دراین سن سعی میکنه احساسات خودش رو با نقاشی بروز دهد

admin
ارسال دیدگاه